Co Polacy sądzą o wojnie na Ukrainie? Zobacz nowy sondaż CBOS

Z grudniowego sondażu CBOS wynika, że 78 proc. respondentów ma poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Zdaniem 43 proc. ankietowanych wojna nie rozprzestrzeni się na inne kraje.

2022-12-30, 11:52

Co Polacy sądzą o wojnie na Ukrainie? Zobacz nowy sondaż CBOS
CBOS zbadał nastroje Polaków w związku z wojną na Ukrainie. Foto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

W grudniowym badaniu CBOS zapytał o wojnę na Ukrainie. Respondenci odpowiadali na kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski, możliwości eskalacji konfliktu i wsparcia sojuszniczego. Poruszono także temat uchodźców z Ukrainy.

Czy Polska jest bezpieczna?

78 procent respondentów ma poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, co jest wynikiem o 3 punkty proc. wyższym niż w poprzednim miesiącu. 18 proc. badanych jest innego zdania (2 procent uważa, że zdecydowanie nie zagraża, a 16 proc., że raczej nie zagraża)

Wśród badanych przez CBOS dominuje także przekonanie, że wojna nie rozprzestrzeni się na inne kraje. Takiego zdania jest 43 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc. w stosunku do października, gdy poprzednio o to pytano). 29 proc. badanych uważa natomiast, że konflikt będzie eskalował (wzrost o 1 punkt), a 28 proc. nie ma na ten temat zdania (wzrost o 1 punkt).

Zdanie 73 proc. respondentów Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w ewentualną obronę naszych granic, a 20 proc. takiej pewności nie ma. Badanie dotyczyło również działań NATO wobec wojny na Ukrainie. 36 proc. uważa je za zbyt ostrożne, 49 proc. za odpowiednie, a 4 proc. za "zbyt daleko posunięte". 11 proc. nie ma zdania ws. działań NATO.

REKLAMA

Badanie CBOS: Polska powinna przyjmować uchodźców

CBOS pytał też ankietowanych, czy ich zdaniem Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem. 26 proc. wybrało opcję "zdecydowanie tak", a 53 proc. "raczej tak". "Zdecydowanie nie" wskazało 4 proc. badanych, a 11 proc. "raczej nie".

52 proc. badanych (wobec 50 proc. w listopadzie) deklaruje, że oni sami lub ktoś inny z ich gospodarstwa domowego dobrowolnie i nieodpłatnie pomaga uchodźcom przybywającym z Ukrainy. 48 procent złożyło odmienną deklarację.

Respondenci byli też pytani o pomoc, którą Polska oferuje uchodźcom z Ukrainy. Większość - 64 proc. (spadek o 1 punkt proc.) uznaje tę pomoc za wystarczającą. Przy tym o 3 punkty wzrósł odsetek osób uznających ją za zbyt dużą (z 26 do 29 proc.). Tylko 3 procent respondentów uważają tę pomoc za zbyt małą.

Metodologia badań

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (392) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

REKLAMA

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 listopada do 11 grudnia 2022 r. na próbie liczącej 1018 osób (w tym: 54,5 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej